آخرین اخبار
اخبار > تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت ولادت حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 302031
 کل بازدید : 1072798
 


 

زمان انتشار خبر: ١٩:٤٣ / 1396/09/29        کد:٥٣٢٩٦٢     

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)

تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت ولادت حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)

 

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت میلاد حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) که در سالن جلسات دارالتولیه آستان مقدس برگزار شد با اشاره به سالروز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: امیداوریم با همکاری شخصیت های حوزوی و دانشگاهی این وحدت به مرحله تحقق کامل رسیده و برکات آن را ببینیم.

 
 

خادم القرآن عباس سلیمی معاون فرهنگی و امور زائران آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) ویژه برنامه‌های هفته میلاد را برای اصحاب رسانه تشریح کرد.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت میلاد حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) که در سالن جلسات دارالتولیه آستان مقدس برگزار شد با اشاره به سالروز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: امیداوریم با همکاری شخصیت های حوزوی و دانشگاهی این وحدت به مرحله تحقق کامل رسیده و برکات آن را ببینیم. 

وی ادامه داد: ما در سرزمین ایران اسلامی باتوجه به آمارها، حدود ٦٠٠٠ هزار بقاع متبرکه داریم، در بین این امامزادگان جایگاه و منزلت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) کاملا متمایز است و همانطور که همه می دانند در همه عرصه های مختلف این شخصیت بزرگوار امین امام زمان خود بوده و تنها امامزاده ای است که زیارت ایشان بمثابه زیارت حضرت سید الشهداء علیه السلام ارزیابی شده است.

سلیمی تاکید کرد: آستان مقدس عبدالعظیم حسنی(ع) علاوه بر اینکه یک مرکز زیارتی است یک مرکز علمی نیز به شمار می رود، وجود مراکز علمی در این آستان از جمله حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم (ع) ، دانشگاه قرآن و حدیث ،آسمان نما، مرکز نجوم، کتابخانه و مجتمع حکمت نشان می دهد که این آستان در زمینه علمی نیز بحمدالله فعال است.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) یادآور شد: از اول ربیع الثانی به مدت یک هفته مراسم جشن میلاد عبدالعظیم الحسنی را خواهیم داشت و از این فرصت که دشمن در آن به فرهنگ ما حمله کرده باید استفاده کنیم و سبک زندگی اسلامی را به جوانان معرفی نماییم و امید است این امر در زندگی اجتماعی افراد تاثیر داشته باشد.

وی افزود: برای این یک هفته ٧٢ برنامه در نظر گرفته شده که در آن جشن تکلیف نونهالان شهرری تا عیادت بیماران در بیمارستان ها را خواهیم داشت، همچنین جوانان قرآنی ما در این هفت روز در محله های شهرری حضور پیدا می کنند و برنامه قرآنی خواهند داشت، از سوی دیگر برای احترام به شهداء برنامه ای در روز پنج شنبه این هفته خواهیم داشت که از خانواده معزز شهداء برگزاری خواهد شد.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) تصریح کرد: یلدا امسال دقیقا مصادف با چهلمین روز فقدان جانباختگان زلزله غرب کشور است به همین منظور ویژه برنامه قرآنی با حضور قاریان ممتاز بین المللی خواهیم داشت تا یاد و خاطره این هموطنان گرامی داشته شود و در صبحگاه جمعه نیز برنامه دعای ندبه
 ویژه ای خواهیم داشت و پس از آن نماز جمعه با محوریت معرفی شخصیت حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار خواهد شد. 

سلیمی خاطرنشان کرد: هئیتی برای خردسالان نیز در نظر راه اندازی شده که در این یک هفته مراسم خاصی دارند و در این برنامه ها برای فرزندان شهداء مدافع حرم مراسم باشکوهی خواهیم داشت، همچنین آئین تعویض پرچم گنبد آستان که یک برنامه معنوی مهم برای همه مردم است برگزار خواهد شد، مراسم شب میلاد حضرت نیز با مداحی ذاکران مداحان اهل بیت(ع) و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علوی تهرانی برگزار و به صورت زنده از رسانه ملی پخش خواهد شد.

وی ادامه داد: استقرار خادمین در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) یکی دیگر از برنامه های جذاب آستان است که از میهمانان خارجی و ایرانی استقبال می شود، همچنین پزشکان و اطباء دارالشّفاء کوثر نیز به مناسبت این ایام  تا به صورت رایگان در روز میلاد در بخش های عمومی در خدمت مردم عزیز باشند.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) افزود: موزه آستان مقدس که مجموعه بسیار نفیسی است به صورت رایگان پذیرایی مردم بوده و کتابخانه آستان هم که بسیار غنی می باشد برای بازدید عموم آزاد خواهد بود، آسمان نمای حرم در روز میلاد با تخفیف ٥٠ درصدی در خدمت مردم است و بخش نجوم آستان نیز به صورت رایگان برای بازدید مردم و خدمات لازم را ارائه می نمایند.

سلیمی تصریح کرد: شکوفه های قرآنی و نونهالان قرآنی، با اهمیتی هستندکه برای آنان نیز یک جشن کودکانه خواهیم داشت، دیدار کارکنان آستان مقدس عبدالعظیم حسنی(ع) با تولیت بمنظور تسریع در خدمات رسانی بیشتر به زائران نیز جزء برنامه های دیگر ما است.

وی اظهار کرد: به دلیل غفلت از برنامه ریزی برای حضور بانوان در برخی از مراسم ها ما سعی کردیم که کرسی های تلاوت را مخصوص بانوان برگزار کنیم، در هفته ولادت عبدالعظیم حسنی (ع) برنامه بازدید از کارگاه ساخت حرم جدید عبدالعظیم حسنی (ع) را برای مردم خواهیم داشت که تحت نظارت استاد فرشچیان دردست انجام است.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با اشاره به نامه ای بسیار مهم امام رضا(ع) خطاب به عبدالعظیم حسنی(ع) توضیح داد: این نامه را به زبان های مختلف فارسی، اردو، انگلیسی و.. ترجمه و برای وزارت خارجه و سازمان ارتباطات ارسال شده تا در سفارتخانه ها و رایزنی های  فرهنگی مورد بهره برداری قرار گیرد. پیرو این موضوع مسابقه حفظ پیام امام رضا(ع) هم در نظر گرفته شده است.

سلیمی در خصوص دیگر مسابقات هفته میلاد افزود: از کتاب مفاتیح الجنان با عنوان طرح به شکرانه کریم یک مسابقه در نظر گرفته شده که یکی از مسابقات فرهنگی ما خواهد بود.

وی با اشاره به کتاب حکمتنامه عبدالعظیم حسنی(ع) ادامه داد: در این کتاب یکصد حدیث معتبر با ترجمه و شرح آن آمده که توسط تولیت این آستان مقدس تالیف شده ، این اثر در مدارس منطقه و بین نمازهای جماعت و در آستان مقدس شرح داده می شود.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) عنوان کرد: یک نمایشگاه فرهنگی هم در ایستگاه شهرری با عنوان "نقش ارادت" برپا می شود که آثار مناسبی در آنجا به نمایش گذاشته خواهد شد.

سلیمی اضافه کرد: در صفحه اینستاگرام آستان مسابقه "ذکر خاطره زیارت" را هم داریم و از کتاب "حکمتنامه" نیز یک مسابقه را فراهم کردیم که علاقمندان می توانند در این مسابقات شرکت نمایند.

وی در خصوص همکاری با آموزش و پرورش یادآور شد: آموزش و پرورش برای معرفی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) همکاریهای خوبی داشته و مسابقه "سیره شناسی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، مسابقه نامه امام رضا(ع) و مسابقه "سیره اهل بیت(ع)" از جمله اقدامات خوب آموزش و پرورش بوده است.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: در تعدادی از اماکن شهرری نیز نمایشگاهی با معرفی شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) بر پا خواهد شد.

سلیمی در رابطه با خدمات پزشکی در این هفته عنوان کرد: با خادمان بیمار یا بازنشسته آستان مقدّس نیز در این ایام دیدار صورت می گیرد و تعدادی از خادمان آستان در برنامه های فرهنگی صدا و سیما حضور خواهند یافت.

وی ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی هم در روز میلاد خادمان آستان مقدّس حضور پیدا می کنند و این روز را تبریک می گویند.

سلیمی تصریح کرد: از دیگر برنامه های هفته ولادت حضور خادمان افتخاری در مدارس است، خادمان با این حضور نه تنها شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را معرفی می کنند، بلکه بسته های تبرکی را هم به دانش آموزان هدیه می دهند.

معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: "جشنواره رسانه ای نباء عظیم" از دیگر برنامه های آستان مقدس می باشد که در آن اصحاب رسانه، صدا وسیما، خبرگزاری ها، رسانه های مکتوب و شبکه های اجتماعی نیز حضور می یابند تا زمینه ارتباط بیشتر با آستان مقدّس فراهم گردد.

لازم به ذکر است در پایان تفاهم نامه‌ همکاری بین آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و شبکه قرآن، رادیو قرآن، خبرگزاری ایکنا، پایگاه خبری شیعه، سازمان بسیج رسانه به امضاء رسید.

پیوست:

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: