آخرین اخبار
اخبار > از یلدایی که برای هنجارشکنی و برگزاری کنسرت در دانشگاه بهانه شد تا دست‌های پشت‌پرده نهادهای خارج از دانشگاه
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 70377
 کل بازدید : 1072571
 


 

زمان انتشار خبر: ١٤:٥١ / 1396/10/02        کد:٥٣٣٠٧١     

فارس گزارش می دهد

از یلدایی که برای هنجارشکنی و برگزاری کنسرت در دانشگاه

از یلدایی که برای هنجارشکنی و برگزاری کنسرت در دانشگاه بهانه شد تا دست‌های پشت‌پرده نهادهای خارج از دانشگاه

 

علی‌رغم اتمام حجت رهبری و ابلاغ نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها اخیرا برخی در اقدامی تعجب برانگیز در دانشگاه پزشکی شهیدبهشتی اقدام به اجرای موسیقی زنده با حضور تعدادی از خوانندگان پاپ کردند.

 
 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مدت زیادی از اتمام حجت مقام معظم رهبری درباره برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها نمی‌گذرد، تقریبا دوسال پیش بود که معظم‌له در جمع رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری به موضوع مسائل فرهنگی در دانشگاه‌ها اشاره کردند و با انتقاد از برخی اقدامات انجام گرفته، گفتند: «برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند و برای توجیه کار غلط خود می گویند، دانشجویان باید شاد باشند!».

ایشان همچنین در این رابطه فرمودند: «یک مسئله، مسئله‌ کنسرت‌ها در دانشگاه بود که دانشجوی عزیزی مطرح کردند که دانشگاه جای کنسرت نیست. راست است؛ این را من هم یادداشت کرده‌ام و جزو یادداشت‌های من، همین مطلب هست. اینکه ما بیاییم دانشجوها را به خیال خودمان برای نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی، به اردوی مختلط ببریم یا کنسرت موسیقی در دانشگاه تشکیل بدهیم، جزو غلط‌ترین کارها است.»

حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها هم با اشاره به برخی تلاش های صورت گرفته در دانشگاه‌ها برای برگزاری کنسرت گفته بود که برگزاری کنسرت در دانشگاه‌ها را جزو سیاست‌های فرهنگی نمی‌دانیم و این موضوع به دانشگاه‌ها هم ابلاغ شده و دانشگاه‌ها حق برگزاری کنسرت در محیط دانشگاه را ندارند.»

* اجرای موسیقی زنده در دانشگاه پزشکی شهیدبهشتی با حضور خوانندگان پاپ

به گزارش فارس، حال علی‌رغم اتمام حجت رهبر معظم انقلاب در خصوص برگزاری کنسرت در دانشگاه و ابلاغ نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در این خصوص متاسفانه در شب‌های گذشته، برخی در اقدامی تعجب برانگیز و هنجارشکنانه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به بهانه برگزاری جشن شب یلدا، اقدام به اجرای موسیقی زنده با حضور تعدادی از خوانندگان پاپ کردند.

این مراسم با عنوان « بزرگترین جشن شب یلدا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی» و توسط کانون‌های فرهنگی و البته خود دانشگاه برگزار و در آن هم مرحله نهایی یک مسابقه خوانندگی با عنوان طنین هم اجرا شد.

اگرچه سعی شد این مراسم پشت پرده مراسم جشن شب یلدا پنهان شود ولی به گفته بسیاری از دانشجویان این دانشگاه اجرای موسیقی زنده و کنسرت در دانشگاه تحت هر عنوانی که باشد ممنوع است.

چند تن از دانشجویان می‌گویند این مراسم مجوز شورای فرهنگی هم نداشته است! البته در گذشته‌ هم برخی دانشگاه‌ها به بهانه‌های مختلف سعی کرده بودند در دانشگاه کنسرت موسیقی را با عنوان‌های دیگری برگزار کنند ولی این مراسم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور 1500 دانشجو و با تبلغیات بسیار گسترده‌تری برگزار شد.

متاسفانه در این مراسم اتفاقاتی خارج از شان دانشجو و دانشگاه رخ داد، از هم‌خوانی دختران دانشجو با خواننده گرفته تا حرکات ناشایست برخی از دانشجویان در هنگام اجرای موسیقی که هیچکدام در شان دانشگاه و دانشجو نیست.

* ابراز امیدواری معاون فرهنگی دانشگاه برای برگزاری مجدد چنین برنامه‌هایی در آینده نزدیک

یکی از نکات عجیب دیگر اینکه کدخدازاده معاونت فرهنگی دانشگاه هم در این مراسم حضور داشته و سخنرانی کرده‌ است، کدخدازاده در این مراسم ضمن ابراز خوشحالی از وجود روحیه مشارکت طلبانه و همگرائی در بین دانشجویان در برگزاری چنین مراسمی اظهار کرده است: امروز فعالیت‌های دانشجویی بسیار خوب است و دانشجویان به این نتیجه رسیده اند که باید در کنار علم و پژوهش به پرورش روح و روان خود از طریق پرداختن به کارهای فرهنگی و فوق برنامه بپردازند.

به نظر می‌رسد معاون فرهنگی دانشگاه از برگزاری چنین مراسمی خیلی هم احساس رضایت دارد زیرا وی در قسمت دیگری از سخنانش، ابراز امیدواری می‌کند که در آینده‌ای نزدیک شاهد اجرای این قبیل برنامه‌ها باشیم.

* این مراسم محصول دخالت‌های بیجا و مکرر برخی دستگاه‌های خارج از دانشگاه بود!

حجت‌الاسلام فرهادزاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پزشکی شهیدبهشتی هم در این خصوص به فارس گفت: برنامه‌ای که اخیرا تحت عنوان شب یلدا در دانشگاه برگزار شد، بسیاری از آن، محصول دخالت‌های بیجا و مکرر برخی دستگاه‌های خارج از دانشگاه، بی تدبیری، بی‌دقتی و عدم توجه به هشدارهای صریح دلسوزان دانشگاه، به مجریان برنامه بود.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه، ضمن تأکید بر ایجاد فضای شادی و نشاط، در دانشگاه، در مناسبت‌های مرتبط، رعایت شأن مقدس علم، دانشگاه و دانشگاهیان را اولویت اول می‌داند و بر آن اصرار می‌ورزد.

فرهادزاده تصریح کرد:‌ این دانشگاه با نام شهیدبهشتی دارای جایگاهی بسیار بلند و رفیع است و همچنین استادان، دانشجویان و پرسنل خدوم آن شأن رفیعی دارند. این خانواده بزرگ و پر افتخار، به خوبی می‌تواند، فضاهای علمی و فرهنگی خود را مدیریت کند، اما دخالت‌های مکرر خارج از دانشگاه، تابه حال هزینه‌های سنگینی را بر دانشگاه، تحمیل کرده است. این دخالت‌ها، در حال ایجاد کدورت و چنددستگی، بخصوص بین دانشجویان و فعالان فرهنگی است.

وی در خاتمه گفت: چنانچه این دخالت‌ها،خاتمه نیابد، شرایط حادتری قابل ترسیم است. در آن صورت، دلسوزان و قاطبه فعالان فرهنگی، در این دانشگاه، به تکلیف خود، عمل خواهند کرد.

* انتقاد دانشجویان دانشگاه نسبت به برگزاری این مراسم

یکی از دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی در گفت‌وگو با فارس ضمن انتقاد از برگزاری چنین برنامه‌ای گفت: رهبر معظم انقلاب صریحا موضع خود را در خصوص برگزاری کنسرت در دانشگاه اعلام کردند، ولی متاسفانه باز هم می‌بینیم در برخی از دانشگاه‌‌ها به بهانه‌ها و با عنوان‌های مختلف اقدام به برگزاری کنسرت موسیقی می‌کنند.

وی افزود: امیدواریم این بار مسئولان به سادگی از کنار این مسئله نگذرد و با برخورد با کسانی که در این رابطه نقش داشتند کاری کنند که دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشیم.

یکی از اعضای تشکل‌های دانشجویی در این رابطه به فارس گفت: مطمئنا سکوت در قبال چنین اقداماتی موجب می‌شود که از فردا شاهد برگزاری کنسرت‌های دیگر در دانشگاه‌های مختلف باشیم و این یعنی بی‌توجهی به هشدار رهبری.

وی ادامه داد: این اولین بار است که در تاریخ انقلاب موسیقی راک علنی و با حضور این تعداد دانشجو اجرا می‌شود، از مسئولان می‌خواهیم سریعا با معاون فرهنگی و رئیس دانشگاه و تشکل‌هایی که در برگزاری این کنسرت نقش داشتند، برخورد کنند.

امیرحسین محمودی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پزشکی شهیدبهشتی در این رابطه خطاب به برگزارکنندگان مراسم گفته است:‌ « ذلت و حقارت موجود در بعضی آقایان باعث شده است تا همواره دیگران را سپر بلای خود کنند و از معرکه‌ها متواری شوند. هر خرابی و گندی که به بار می‌آورند را به اسم زیردستان خود بزنند و خود سکوت کرده و نظاره گر درگیری‌ها شوند.

وی افزود: مسئولی که از ترس جایگاهش کار حرام و خلاف شرع را ستایش می‌کند و از آن حمایت می کند کجای هندسه جامعه اسلامی است؟

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: وقتی قداست دانشگاه را زیر پا گذاشتید و تالاری که نام امام و پدر پیر انقلاب بر آن است را تبدیل کردید به کنسرت و محل نافرمانی از دستور خدا از کسی نترسیدید؟ وقتی درهای دانشگاه را به روی عده‌ای که قیافه‌هایشان به همه چیز می‌خورد الا دانشجو باز کردید تا وسط حیاط جمع شوند و با هزار عمل زشت و شنیع به حیثیت و آبرویمان بخندند از خون شهدا خجالت نکشیدید؟

* قرار نیست به بهانه کار فرهنگی کنسرت در دانشگاه پخش شود/ مسئولین دانشگاه پاسخگوی این همه تخلف و هنجارشکنی باشند

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پزشکی شهیدبهشتی (تاسیس 1348) هم در این رابطه اعلام کرد: « پیرامون جشن شب یلدای برگزار شده در دانشگاه، آن هم بدون مجوز رسمی و البته با حمایت همه جانبه‌ معاونت فرهنگی، بحث و حاشیه بسیار است. در این که فضای دانشگاه نیاز به شور و نشاط دارد و دانشجو باید به وقتش شادی کند شکی نیست اما سوال اینجاست که چرا این کار باید به قیمت بی قانونی های متعدد و شکستن حرمت ساحت مقدس دانشگاه صورت بگیرد؟
این ضعف بزرگی است که مسئولین فرهنگی دانشگاه برای ایجاد یک محیط شاد پا را از حدود قانون و عرف فراتر گذاشته به برگزاری کنسرت و برنامه‌هایی ظاهرا طنز با ماهیت لودگی و با محتوای غیراخلاقی روی بیاورند.
در روزگاری که بحث اول مسئولین در محافل دانشجویی نالیدن از کمبود بودجه است چرا برای آوردن کنسرت در دانشگاه باید هزینه‌ای صورت بگیرد؟
مسئولین چگونه حاضر می‌شوند فضای دانشگاه را به بستری برای اینگونه رفتارها تبدیل کنند و به جای اعتراض به بی اخلاقی ها از آنها تعریف و تمجید کنند.

آری، فعالین واقعیِ فرهنگی نباید مورد سرزنش قرار گیرند اما قرار نیست به بهانه احترام به همه سلایق چشم بر هر هنجارشکنی و بی قانونی ببندیم.

قرار نیست که به بهانه کار فرهنگی موسیقی راک در دانشگاه پخش شود. قرار نیست که بی قانونی‌ها به پشتوانه مسئولین در دانشگاه ادامه یابد. مسئولین دانشگاه که سر و ته سخنانشان را به رهبری ربط می دهند باید پاسخگوی این هنجار شکنی باشند. نباید اجازه داد تا فشارهای وزارتخانه‌ای در فضای فرهنگی دانشگاه تاثیرگذار شود.
مسئولین ارشد دانشگاه باید پاسخگوی این همه تخلف و هنجارشکنی باشند نه اینکه مهر تایید بر این تخلفات بزنند.

* برای ساخت مقبره شهدا پول ندارند ولی برای برگزاری کنسرت دارند!

سعیدتواناراد، دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم در یادداشتی در اینستاگرام خود در این خصوص نوشت: برگزاری کنسرت 4 ساعته، هنجارشکنانه و ضدفرهنگی با اجرای زنده موسیقی راک در حضور معاون فرهنگی دانشگاه که طبق شواهد، مجوز شورای فرهنگی هم نداشته است!

و‌‌ی افزود: یلدای سیاه یعنی در دانشگاهی به نام  شهید بهشتی و در سالنی با نام امام خمینی، برای اولین بار 4 ساعت تمام کنسرت موسیقی راک برگزار شود. اگر مسئولین وزارت بهداشت و دانشگاه با مسببان برخورد نکنند و دوباره ماله‌کشی کنند، از آن‌ها به کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی شکایت خواهیم کرد.

وی گفت: البته این مسائل در حالی بود که ‌بیش از 4 سال است که مسئولین این دانشگاه می‌گویند برای ساخت  مقبره شهدا پول ندارند!

به گزارش فارس، مطمئنا ایجاد نشاط و شادی در دانشگاه‌ راه‌های دیگری هم دارد. مسلما شادی‌ که از برگزاری اجرای موسیقی زنده، کنسرت و اردوی مختلط ایجاد می‌شود بسیار زودگذر بوده و آسیب‌های سنگینی را به رشد علمی، دانشگاه و دانشجو می‌زند.

به هر حال باید به انتظار نشست و دید که مسئولان وزارتخانه چگونه با این موضوع برخورد می‌کنند، آیا از کنار آن مانند برخی از مسائل به سادگی عبور خواهند کرد یا اینکه طوری عمل خواهند کرد تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در دانشگاه نباشیم.

انتهای پیام/

پیوست:

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: